!!! TYLKO do końca maja ORLEN paczka w promocyjnej cenie 8,99zł !!!

Darmowa dostawa od 299,00 zł

Czym jest wełna z merynosa i jakie ma właściwości

2021-04-28
Czym jest wełna z merynosa i jakie ma właściwości

Oglądając reklamy produktów wykonanych z wełny merynosowej, można odnieść wrażenie, że są to przedmioty o niemal cudotwórczym działaniu. Ciepłe, wytrzymałe, wygodne – zdają się nie mieć żadnych wad. W ostatnich latach odmienia się je przez wszystkie przypadki, wskazując jako idealne rozwiązanie nie tylko dla miłośników outdooru.

Dlatego postanowiliśmy rozwiać pewne wątpliwości oraz mity, przedstawić Wam pokrótce pochodzenie wełny z merynosa oraz jej zastosowanie. Czy faktycznie ma ona tak szerokie zastosowanie? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Czym jest wełna merino i skąd pochodzi?

Wełna ta pozyskiwana jest z owiec merynosa – zwierząt obecnie najliczniej występujących na terenie Australii oraz Nowej Zelandii, choć wywodzących się z Azji. To właśnie materiał pochodzący z wymienionych na początku terenów cieszy się największym uznaniem.

Owce merynosowe mają niezwykły dar przystosowywania się do różnych warunków pogodowych. Ich runo chroni je zarówno przed wysokimi, jak i niskimi (nawet do -20°C) temperaturami. W lecie bardzo dobrze odprowadza ciepło, zimą znakomicie radzi sobie z chłodem. Nic dziwnego, że zwróciło uwagę człowieka, który szybko nauczył się ją wykorzystywać.

Lato czy zima? Zastosowanie wełny merynosa

Z uwagi na stosunkowo wysoką cenę, odzież z wełny merynosowej wybierana jest przez osoby ceniące konkretne cechy. Znajduje ona uznanie w oczach outdoorowców oraz wszelkich miłośników turystyki, którzy wymagają wysokiej jakości oraz dobrej termoregulacji. Błędne jest jednak przekonanie, że skoro to wełna, to nadaje się jedynie do produkcji ubrań zimowych.

Właściwości runa merynosa sprawiają, że równie dobrze spisuje się ono również w towarach tworzonych z myślą o wiośnie czy lecie. Dużą rolę odkrywa tu stosunek wełny do innych elementów znajdujących się w składzie.

Ważna jest także gramatura, czyli waga materiału podawana w gramach na metr kwadratowy tkaniny. Najcieplejsze modele ubrań oscylują w granicy 200-250 g/m2, w lecie lepszym pomysłem będzie postawienie na przewiewne egzemplarze ze splotem zaczynającym się od 120 g/m2. Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie z kolei odzież o gramaturze 150 g/m2.

Nie ma potrzeby obawiać się produktów, które w składzie mają nie tylko wełnę z merynosa, ale też włókna syntetyczne. Ich zadaniem jest zwiększanie wytrzymałości oraz elastyczności.

Zalety odzieży z wełny merynosa

Ubrania wyprodukowane z tego runa są przewiewne i bardzo dobrze pochłaniają wilgoć. Dzięki dużej lekkości są świetnym rozwiązaniem dla osób aktywnych, które docenią również fakt, że wełna merynosowa nie chłonie brzydkich zapachów. W praktyce pozwala to na noszenie jednej koszulki lub pary skarpet przez kilka dni z rzędu.

To cecha wyjątkowo przydatna dla wszystkich turystów planujących dłuższe wędrówki pozbawione wygód – pozwala zdecydowanie zmniejszyć objętość bagażu. Takie ubrania mają więc dużą przewagę nad produktami w pełni syntetycznymi, które choć wygodne, błyskawicznie przechodzą zapachem potu.

Warto zaznaczyć, że wełna merino jest cienka i szybko schnie. Jej elastyczność oraz miękkość czyni ją przyjemną dla skóry. Pozostaje przy tym przyjazna dla środowiska - jest biodegradowalna.

Podsumowanie

Ubrania z wełny merynosowej mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, do tych ostatnich zaliczyć należy niestety ich cenę. W stosunku do odzieży wykonanej z syntetyków są one znacznie droższe, ale w tym przypadku kupujący faktycznie płaci za odpowiedź na konkretne potrzeby.

Przed zakupem skarpet, koszulek czy bluz tego typu należy się zastanowić, do jakich celów będą przeznaczone. Modele o wysokiej, czy nawet 100-procentowej zawartości wełny merynosowej, najlepiej używać razem z odzieżą wierzchnią. Dzięki temu dłużej utrzymają swoją jakość i nie wytrą się np. w kontakcie z szelkami plecaka.

Z tego samego powodu latem sprawdzą się produkty o składzie mieszanym, które nie ucierpią na tym, że nie będą niczym przykrywane.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.99 / 5.00 731 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-13
Super bardzo szybko i sprawnie
2024-04-02
Wszystko było zgodnie z zamówieniem
pixel