!!! TYLKO do końca maja ORLEN paczka w promocyjnej cenie 8,99zł !!!

Darmowa dostawa od 299,00 zł

Nadchodzi Halloween!

2021-10-25
Nadchodzi Halloween!

Halloween to doskonale znana Polakom tradycja, która kojarzona jest głównie z amerykańską kulturą. Rozpowszechniona dzięki licznym filmom, stała się rozpoznawalna za sprawą charakterystycznych strojów, nadawania domostwom przerażającego wyglądu oraz zabawy w cukierek albo psikus.

Halloween (znane również jako Allhalloween, All Hallows' Eve lub All Saints' Eve) obchodzone jest wieczorem 31 października, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, skąd najprawdopodobniej się wywodzi. Nie jest jednak pewne, jakie święto dało początek tej tradycji; może to być gaelickie Samhain, walijskie Nos Galan Gaeaf lub anglosaskie Blodmonath. Celem Halloween jest nie tylko zabawa, ale także uczczenie pamięci świętych oraz osób zmarłych.

Jack-o'-lantern, czyli wydrążona dynia

Ważnym elementem każdych halloweenowych obchodów są dekoracje. Jednym z symbolów maskarady jest wydrążona dynia, zwykle przyjmująca postać oblicza pełnego grozy. Efekt ten potęguje umieszczeni w jej wnętrzu świecy. Nie każdy jednak wie, że dawniej stosowano w tym celu inne rośliny, głównie rzepy, brukwie i buraki.

Za granicą noszą one nazwę jack-o’-lantern, jest to miano, którym Irlandczycy określali błędne ogniki, biorąc je za dusze zmarłych. Termin ten może również pochodzić od legendy o chciwym pijaku imieniem Jack. Człowiek ten zdołał oszukać szatana i uniknąć zrzucenia do piekła, jednocześnie przez swoje występki, nie mógł trafić do nieba. Skazany więc został na wieczną tułaczkę na granicy między światami dobra i zła, niechciany przez żadną ze stron. Według legendy, w ręku trzyma latarnię zrobioną z brukwi.

Halloween w Polsce

W naszym kraju imprezy halloweenowe z roku na rok stają się coraz popularniejsze, nawet pomimo tego, że są krytykowane przez Kościół przez ich związek z pogańskimi obrzędami. Dla większości uczestników są po prostu okazją do dobrej zabawy z maskaradą w roli głównej.

W sklepie Szuflada Skarpet znajdziecie halloweenowe skarpetki oraz podkolanówki, które będą idealnym uzupełnieniem każdego wymyślnego stroju.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.99 / 5.00 731 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-01
Skarpety są świetne.
2024-04-12
Sprawnie i szybko
pixel